Українска
1
Пријатељи листа
unr
Украјински национални савет (оснивач листа)
 
grb Republike Srbije
Влада Препублике Србије
 
grb Vojvodine
a
Извршно Веће АП Војводине
 
grb Ukrajine
амбасада Украјине у Србији
 
prosvita
Друштво за украјински језик, књижевност и културу "ПРОСВИТА"
 
uvkr
Украјински светски координациони савет
 
uwc

Светски конгрес Украјинаца

 
eku
Европски конгрес Украјинаца
 
kanal 5
5 Kанал
 
duda
Држава Украјина -Дијаспора
 
TANJUG
Nacionalna novinska agencija Srbije
 

РЕЗУЛТАТИ ПАРЛАМЕНТАРНИХ ИЗБОРА У СРБИЈИ

Ванредни парламентарни и редовним покрајински и локални избори у Републици Србији су одржани 11 маја 2008.године. После уложених приговора о неправилностима за време избора и понављања избора на неколико изборних места, Републичка Изборна Комисија је 20. маја утврдила и објавила коначне резултате избора за Скупштину Републике Србије.
Према резултатима РИК-а, "Листа за европску Србију - Борис Тадић" је добила 102 мандата у парламенту, "Српска  радикална странка - др Војислав Шешељ" 78 мандата, "Демократска странка Србије - Нова Србија - др Војислав Коштуница" добила је 30 мандата, "Социјалистичка партија Србије  - Партија уједињених пензионера Србије - Јединствена Србија" је добила 20 мандата, "Либерална демократска партија - Чедомир Јовановић" добила је 13 мандата, "Мађарска коалиција - Иштван Пастор" 4 мандата, "Бошњачка листа за европски Санџак - др Сулејман Угљанин" је добила 2 мандата и Коалиција Албанаца Прешевске долине" 1 мандат. Друге партије и коалиције нису прешле изборни цензус.
У току су консултације странака за формирање парламентарне већине, за коју је потребно минимум 126 посланичких места. Парламентарна већина ће имати право да предложи мандатара и да формира Владу Републике Србије.
Према Уставу Србије, обавеза је да се Скупштина Србије конституише у року од 30 дана, а крајњи рок за формирање Владе Републике Србије је 90 дана од дана објављивања коначних резултата избора.

Е.К.               


Србија и ЕУ потписале Споразум

Београд/Луксембург, 29. април 2008. године – Европска унија и Србија потписале су данас по подне у Луксембургу Споразум о стабилизацији и придруживању.
Споразум је у име Србије потписао потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић, а у име Европске уније председавајући Савету ЕУ, министар спољних послова Словеније Димитриј Рупел.


Ђелић је непосредно пред потписивање тог споразума изјавио да ће Србија уласком у ЕУ бити јача и поштована, и да ће се њен глас чути.
Он је истакао да ће само јака Србија, која се храбро бори против свих неправди које су јој учињене, бити у стању да се избори за сопствене интересе.
Потпредседник Владе Србије нагласио је да Србија јесте Европа и да смо ми европски народ, а да се наши корени налазе дубоко у европској историји, и додао да ће наша земља ући у ЕУ са својим идентитетом и да ће дати пун допринос развоју Европе и њених вредности.
Зато данас преузимамо обавезу да свом народу обезбедимо много бољу будућност, коју он у потпуности заслужује, рекао је Ђелић и оценио да је то истински патриотизам.
Потпредседник Владе Србије изразио је уверење да је Србија способна и вољна да постане кандидат за чланство у ЕУ до краја ове године, и указао на то да је процес израде Националног програма интеграције у ЕУ, који садржи све елементе за пуну примену Споразума, у завршној фази.
Нико у име Србије не сме да потпише независност Косова
Београд, 29. април 2008. године – Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница поручио је свим државама ЕУ да данашњи потпис на Споразум о стабилизацији и придруживању не могу тумачити као потпис Србије на независност Косова.
Поручујемо НАТО пакту и свим државама ЕУ које су признале лажну државу Косово да овај противправан потпис не могу тумачити као потпис Србије на независност Косова, наведено је у изјави председника Владе Србије достављеној агенцији Танјуг.
Нова влада Србије и нова скупштина Србије одмах ће поништити нелегитимни потпис. Никада и никоме нећемо дозволити да у име Србије потпише независност Косова, поновио је Коштуница.

Тањуг


Стратешко партнерство "Фијата" и "Заставе"

Београд, 30. април 2008. године – Министар економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Млађан Динкић и потпредседник "Фијата" Алфредо Алтавила 30 априла  у Београду су потписали  Меморандум о разумевању, стратешкој сарадњи и заједничком улагању у фабрику аутомобила "Застава" из Крагујевца.
Меморандум предвиђа формирање заједничке компаније у којој би фабрика из Торина имала 70 одсто, а држава Србија 30 одсто власништва.
Према овом документу, "Фијат" намерава да у Крагујевцу до краја 2009. године отпочне производњу потпуно новог модела аутомобила А класе, а планиран обим производње је 200.000 возила годишње.
У другој фази, до краја 2010. године, "Фијат" би требало да почне производњу још једног модела Б класе, чиме би укупна производња у "Застави" требало да буде повећана на 300.000 аутомобила годишње.


На тај начин, производња у "Застави" требало би да буде повећана 20 пута до краја 2009. године, односно 30 пута у року од три године, а планирано је да се до почетка производње два нова модела у Крагујевцу настави производња "Фијатовог" модела "заставе 10 – пунто".
Возила произведена у фабрици аутомобила "Застава" биће намењена тржишту Европске уније.
За компанију "Фијат" планирани су и подстицаји, као што је значајно пореско олакшање, подршка Крагујевцу за обезбеђење инфрастуктуре и бесплатног земљишта за проширење капацитета фабрике, као и проглашавање овог града за слободну царинску зону.
Динкић је током церемоније потписивања меморандума изразио уверење да ће инвестиција "Фијата" означити почетак нове ере ауто-индустрије у Србији, и додао да је важна добит за грађане, поред тога што ће моћи да купују јефтине аутомобиле, то што ће царина на увоз нових аутомобила других произвођача моћи да буде двоструко смањена.
Он је указао на то да су исти услови понуђени "Фолксвагену", али да је ова немачка компанија заинтересована за градњу потпуно нове фабрике код Крагујевца, што значи да ће Србија можда ускоро добити фабрике два велика европска произвођача аутомобила.
Према његовим речима, ова инвестиција донеће сигурна нова радна места у Крагујевцу и у целој Србији, с обзиром на то да на свако место у аутомобилској индустрији долазе два нова радна места у пратећој индустрији.
Потпредседник "Фијата" Алфредо Алтавила изразио је захвалност властима у Београду због тога што су за мање од месец дана успели да обаве неопходне припреме за потписани меморандум.
За "Фијат" је овај дан важан јер обележава повратак сарадње са Србијом, која траје већ 50 година. Битно је што је овај документ потписан дан после потписивања Споразума о стабилизацији и придруживању са ЕУ, што је драгоцено за ову компанију и будућу сарадњу са Србијом, истакао је Алтавила.
Председник Србије Борис Тадић је након потписивања меморандума рекао да је поносан због тога што "Фијат" након пола века поново долази у Србију.
Он је подсетио на то да је ова компанија после Другог светског рата била један од покретача индустријског развоја Италије, док би данас могла одиграти исту улогу и у Србији.
Обнављање аутомобилске индустрије Србије обезбеђује и долазак нових произвођача, а без обнављања производње аутомобила нема ни знатнијег индустријског раста, указао је Тадић.
Према његовим речима, повратак "Фијата" у Србију оснажиће читав металски комплекс, повећати потенцијал за изградњу путева и осигурати укупан економски и технолошки напредак државе.

Тањуг

Украјина подржава територијални интегритет Србије

Београд/Кијев, 19. мај 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић изјавио је 19 маја  у Кијеву да Влада Украјине подржава територијални интегритет Србије и Косово и Метохију у њеном саставу.
Ђелић, који предводи делегацију Србије на Годишњој скупштини Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) у Кијеву, рекао је у изјави за агенцију Танјуг да је Украјина изложена великим притисцима одређених земаља да призна једнострано проглашену независност Космета.
После разговора са првим вицепремијером Украјине, Ђелић је пренео да је оно што је урађено Србији велика неправда, која не може донети стабилност у региону.
Мислим да можемо да рачунамо на Украјину у борби за територијални интегритет наше земље, навео је потпредседник Владе Србије и указао на то да коначну одлуку о томе, према Уставу те земље, доноси председник Украјине.
Ђелић је навео да ће две делегације разговарати и о економским односима Србије и Украјине, који су добри, и истакао да је значајно повећана трговинска размена која је у 2007. години достигла приближно пола милијарде долара.
Према његовим речима, кључни задатак биће да се убрза потписивање Споразума о слободној трговини Србије и Украјине, при чему је Србија још 2006. године упутила нацрт тог споразума званичном Кијеву.
Данас смо добили подршку да се рад на том споразуму убрза, рекао је Ђелић и изразио наду да ће Споразум о слободној трговини са Украјином бити потписан током 2009. године.
Он је подсетио на то да је, поред Русије, планирано да Споразум о слободној трговини буде потписан и са Украјином, Белорусијом и Турском, што би било веома значајно за српску економију.
Украјина има само једну инвестицију у Србији, и то у Фабрику вагона у Краљеву, а од наших компанија најзначајнија су улагања "Синтелона" из Бачке Паланке и МК групе која, уз подршку ЕБРД-а, гради највећи силос за жито у Украјини, капацитета приближно 113.000 тона, навео је потпредседник Владе.
Према његовим речима, у области агробизниса постоји дугорочна сарадња Института за ратарство и повртарство из Новог Сада, који продаје велике количине семена партнерима у Украјини.
Он је истакао да постоји простор за проширење привредне сарадње двеју земаља, и додао да је у Кијеву постигнут договор да велика привредна делегација Украјине посети Србију до краја године.
На Годишњој скупштини Европске банке за обнову и развој у Кијеву Ђелић је позвао инвеститоре да улажу у Србију, и истакао да ће Европска банка наставити да улаже приближно 250 милиона евра годишње у нашу земљу, пре свега у инфраструктуру, енергетику и малу привреду.

Тањуг

31. Мај 2008 . године
Број: 35
Година: 4
1