У Скупштини АП Војводине 18. маја свечано је потписан Протокол о намерама између Региона Кировохрад из Украјине и АП Војводине. Протокол су потписали председник Обласног већа Кировохрада Микола Коваљчук и потпредседник Скупштине АП Војводине Мартин Злох.
Уважавајући традиционално пријатељске односе између Републике Србије и Републике Украјине, као и обострану жељу за успостављањем конкретних облика сарадње, свесни значаја европских интеграција и даљег регионалног развоја Европе, Аутономна Покрајина Војводина и Регија Кировохрад изражавају обострани интерес за даљим развојем међусобне сарадње, који је потврђен потписивањем Протокола о намерама и сарадњи између Кировохрада и АП Војводине, рекао је Мартин Злох.
Председник Обласног већа Кировохрада Микола Коваљчук је такође изразио задовољство потписивањем Протокола и изразио очекивање да ће од успостављања институционалне сарадње, две регије врло брзо имати значајне користи.
Овим Протоколом о намерама одређени су облици сарадње у областима промовисања привредне и трговинске размене, туризма, нарочито здравственог, кроз реализацију заједничких програма, посебно бањског туризма, кроз успостављање сарадње универзитета, истраживачких центара и других институција, затим, подстицање контаката културних институција обе регије, као и подстицање сарадње и повезивања заједница припадника националних мањина у реализацији одређених програма и пројеката везаних за матичну земљу.
Потписивању протокола је предходио званични састанак потпредседника Скупштине АП Војводине Мартина Злоха и политичке делегације Региона Кировохрад. У срдачном разговору, потврђена је обострана спремност да се успостави сарадња у бројним областима.
Политичко–привредна делегација Кировохрада, која је боравила у званичној посети АП Војводини, посетила је Међународни Пољопривредни сајам у Новом Саду и Привредну комору Војводине.
17. маја 2003. године у Кули оформљен је Национални савет украјинске националне мањине. То је био почетак државне самоуправе Украјинаца у Републици Србији. Први пут од када борави на овим просторима украјинска национална заједница добија државно признати орган који заступа њене интересе. Национални савет – орган је на највишем државном нивоу, који решава питања везана за образовање, културно стваралаштво, информисање и друге животне сегменте украјинске заједнице у Републици Србији.
Свечана академија и празнични културни програм поводом обележавања националне заједнице одржан је 17. маја у Сремској Митровици.
Свечано обележавање Дана украјинске националне заједнице
у Републици Србији
17. маја 2011. године одржана је свечана академија поводом обележавања Дана украјинске националне заједнице у Републици Србији. Академија је одржана у позоришту „Добрица Милутиновић“ у Сремској Митровици. Организатор и покровитељ манифестације био је Национални савет украјинске националне мањине у Републици Србији. Овај дан се раније обележавао у Новом Саду, али је ове године донета одлука да се одржи у другом месту. Као место одржавања одабрана је Сремска Митровица, а организација је поверена Друштву за неговање украјинске културе „Коломејка“.
Свечана академија отпочета је химнама Србије и Украјине, које је извела мешана група друштва „Коломејка“.
Након тога на сцену су ступили водитељи програма Катарина Кањуга и Васиљ Дацешен, који су поздравили све присутне, напомињући важност обележавања Дана украјинске националне заједнице.
Председник Националног савета украјинске националне мањине у Србији, Јозо Сапун поздравио је све присутне и захвалио се на њиховом присуству, како би заједно прославили тај дан.
Ана Љаховић, заменик председника Националног савета украјинске националне мањине прочитала је реферат о културној и јавној делатности украјинске заједнице у Републици Србији. Укратко је саопштила информације о Украјинцима у Републици Србији, о томе како је основан Национални савет, о почетку обележавања Дана украјинске националне заједнице, као и о успесима украјинске заједнице.
Водитељи програма поздравили су све значајне госте, који су се одазвали на позив Националног савета украјинске националне мањине и присуствовали овој свечаности: Бранимира Андрића, заменика покрајинског секретара за образовање; Александра Кириченка, саветника Амбасаде Украјине у Републици Србији; Јурија Мансвјетова, првог секретара Амбасаде Украјине; Др Срђана Козлину, заменика градоначелника Сремске Митровице; Зорана Мишчевића, заменика председника скупштине града Сремска Митровица; Делегацију Националног савета русинске националне мањине у Србији; оца Зеновиј Вовка, свештеника грко-католичке цркве Вазнесења Господњег у Сремској Митровици; Зорицу Мишчевић, директора Установе за неговање културе „Срем“ и све представнике украјинских културних друштава.
Поводом празника украјинске заједнице честитке је изразио заменик покрајинског секретара за образовање Бранимир Андрић. Такође је и пренео честитке Владе АП Војводине, од секретара и себе лично.
Након њега присутнима се обратио заменик градоначелника Сремске Митровице Др Срђан Козлина, уручујући поздраве и честитке градоначелника Бранислава Недимовића и градске управе Сремске Митровице. Нагласио је да Украјинци у Сремској Митровици увек презентују позитивне активности и живе у добрим односима са другим народима и националним заједницама.
Александар Кириченко, саветник Амбасаде Украјине, пренео је поздраве украјинском народу од Министарства спољних послова Украјине, амбасадора Виктора Недопаса и Амбасаде Украјине у Србији.

Председник Националног савета украјинске националне мањине, Јозо Сапун уручио је плакету Националног савета Надији Воротњак за лични допринос у развоју украјинске културе у заједници и Културно уметничком друштву „Иван Сењук“ из Куле.
У другом делу вечери, празничном културном програму, културно-уметничка друштва наступила су са својим најбољим тачкама.
У холу позоришта, представљена је изложба фотографија наших културно-уметничких друштава. Са експонатима изложбе присутни су се упознали након празничног програма, а затим се упутили до парохијске сале грко-католичке цркве Вазнесења Господњег, где су их чекале свеже пироге са павлаком и други специјалитети украјинске кухиње.
Превод са украјинског језика: Наташа Пјекни
24. мај – Дан словенске писмености и културе.
Сваке године 24. маја у свим словенским земљама свечано се прослављају словенски светитељи Ћирило и Методије – творци словенске писмености. Ове године Дан словенске писмености обележен је и у Србији. 24. маја у Београду одржана се Света литургија коју је пред спомеником светих словенских просветитеља Ћирила и Методија одржао српски патријарх Иринеј. Након литургије на споменик су положили венце представници амбасада свих словенских држава. У Руском дому у Београду у част Дана словенске писмености и културе одржан је свечани концерт на коме су учествовали музичари из свих словенских земаља. У програму је учествовао и квартет „Струне срца“ из Куле.
Овај празник обележава се сваке године 24. маја, истог дана када се славе и света „словенска апостолска“ браћа Ћирило и Методије, који су поставили основу словенске писмености. Рад ових великих просветитеља постао је заједничка тековина свих Словена.
Такође, 24. маја црква слави спомен на свете „словенске апостоле“ - браћу Ћирила и Методија. Браћа су били хришћански мисионари, словенско писмо су саставили у грчком манастиру, а на једном од својих мисионарских путева посетили су град Херсонес на полуострву Крим (у Украјини).
Како би се очувало знање, словенска писменост створена је у IX веку, око 862. године. Нова азбука добила је назив „ћирилица“ у част светог Ћирила, коме је у мисионарском раду образовања словенских народа помагао старији брат Методије. Ћирило је створио словенску азбуку на основу грчког алфабета, суштински га изменивши, прилагодивши га словенском гласовном систему. Створене су две азбуке – глагољица и ћирилица. Истовремено са стварањем словенске азбуке Ћирило је отпочео и превођење Јеванђеља, Псалтира, богослужбених књига са грчког језика на словенски књижевни језик.
Словенски језик после грчког и латинског постао је трећи језик у средњевековној Европи, на коме се ширила Реч Божија. Двадесетогодишња просветитељска делатност Ћирила и Методија имала је опште-словенско значење.
Од 1953. године 24. мај почео се славити као Дан словенске писмености и културе најпре у Бугарској, а потом и у другим земљама: Русији, Украјини, Белорусији. Њему се посвећују научни форуми, организују разноврсне културне манифестације.
Превод са украјинског језика: Наташа Пјекни
U organizaciji Pokrajinskog sekretarijata za privredu, u saradnji sa renomiranim institucijama turističke privrede Vojvodine,20. maja održana je konferencija pod nazivom ,,Bogatstvo različitosti''.
Cilj projekta i konferencije je formiranje jedinstvenog i prepoznatljivog turističkog proizvoda na prostorima Evrope. Formiranje ovakvog proizvoda podrazumeva učešće više pokrajinskih sekretarijata i institucija formiranih od strane Vlade APV.
- Današnja konferncija "Bogatstvo različitosti" govori o jednoj multietničkoj, multikonfesionalnoj i multietničkoj Vojvodini, koja, sa turizmološkog stanovišta, može biti u funkciji formiranja izvanrednih turističkih ponuda, koje mi do sada na taj način nismo posmatrali. Sa ovog stanovišta, turistička privreda Vojvodine i Srbije biće u mogućnosti da ostvari mnogo ozbiljniji benefit, nego što je to do danas činjeno, rekao je pomoćnik pokrajinskog sekretara za trgovinu, turizam i usluge Erne Varnju. U ovom slučaju, posao se obavlja u saradnji Vlade AP Vojvodine i privatnog sektora.
Sekretar Podunavskog turističkog klastera "Istar 21" Biljana Marčeta, tvorac ideje "Bogatstvo različitosti", rekla je da je ideja nastala iz potrebe da Vojvodina i Podunavlje kreiraju poseban turistički proizvod, sa kojim ovo područje može da se predstavi na prepoznatljiv način. Promocijom svih kultura naroda i njihove različitosti, možemo biti prepoznatljivi, a za to je potrebno pripremiti naša sela, edukovati građane. Za početak, biće izabrano desetak sela, koja će biti pripremljena za ovakvu turističku promociju. S druge strane, sela koja nisu najspremnija, a koja budu konkurisala, i koja budu zainteresovana da se uključe u ovaj projekat, sa njima će se raditi na razvoju i biće im pružena podrška da se pripreme da tokom sledećih godina uđu u projekat. Konkurs je objavljen na web stranici klastera http://www.istar21.rs/
20-23. маја 2011. године у насељу Панонија у општини Бачка Топола одржао се фестивал ПРОФЕСТ

Фестивал посвећен ауторској ТВ и радио репортажи ове године се одржао под мотом ''Лепота различитости'' и окупио је ауторе из дванаест земаља подунавља као и Црне Горе, Македоније и Украјине, а пријављено је укупно 196 радова.
Своје радове на тему ''Лепота различитости'' представиле су телевизијске и радио станице из Аустрије, Бугарске, Босне и Херцеговине, Македоније, Румуније, Србије, Словачке, Словеније, Мађарске, Украјине, Хрватске и Црне Горе. Фестивалу су присуствовали председник Владе АП Војводине Б. Пајтић и председник војвођанске Скупштине Ш. Егереши.
Укупно је подељено шест награда, а признање за најбољу ТВ репортажу добио је Чубрило Золтан са будимпештанске Дуна ТВ за рад под називом ''Док не дође време''.
Између 196. радова жири је одабрао филм Наталије Сикач из кијевске телевизије ''Затворена зона телевизије'' о народним традицијама Украјинаца Закарпатја и наградио другом премијом фестивала.
Првонаграђена радио репортажа је дело новинара ШИК радија из БиХ-Републике Српске, Драгане Ивановић, емисија из серијала ''Моје село'''.
Фестивалски дани су били јединствена прилика да сви обогате своја сазнања, склопе и продубе пријатељства и успоставе бољу сарадњу.

У суботу 21. маја 2011. године у Дому културе у Црвенки, одржана је зонска смотра изворног музичког и фолклорног стваралаштва. Организатори смотре су Савез аматера Војводине и Културно–просветна заједница Општине Кула. Домаћини смотре били су ОШ „Вук Караџић“ из Црвенке и Дом културе Црвенка. Организатори и домаћини смотре пожелели су свим учесницима и гостима Смотре пријатан боравак у Црвенки, а учесницима добар наступ и пуно успеха.
На зонској смотри учествовало је 14. колектива: КУД «Иван Сењук» из Куле, КУД „Липар“ из Липара, РКУД „Хавријил Костељник“ из Куле, КУД „Дурмитор“ из Куле, МКПД „Сентелеки“ из Сивца, Дом културе Сивац, Културни центар Врбас, КУД „Жетва“ из Куцуре, СКЦ „Вук Стефановић Караџић“ из Бачке Тополе, КУД „Србија“ из Куле, Дом културе Руски Крстур, Хрватско културно и просвјетно друштво „Матош“ из Плавне, КУД „Младост“ из Бача и КУД „Благоје Паровић“ из Гајдобре.
Наше КУД «Иван Сењук» из Куле представило се са три нумере на украјинском језику и то: Јарослав Кулеба на бас–сопилци одсвирао је сплет украјинских народних мелодија, квартет «Струне Срца» извели су песму «У пољу крај пута - У полі при дорозі» и мешовита певачка група наступила је са песмом «На тој страни планине - По той бік гора» коју је пратио оркестар КУД–а у саставу: шеф оркестра Михајло Летвенчук – хармоника, Љубомир Пјекни – басприм, Михајло Јалови – прим, Бојан Мишић – гитара, Борис Пјекни – контрабас, Ото Ковач – виолина, Златко Попов – бубњеви, Јарослав Кулеба – сопилка (фрула).

Након завршетка смотре, одржало се заседање чланова жирија и руководилаца колектива, како би им саопштили своја мишљења о наступу, своја запажања, оцене, позитивне и негативне критике. Жири зонске смотре изворног музичког и фолклорног стваралаштва сачињавао је: Слободанка Рац – Сеја, кореограф и Гордана Рогановић, етномузиколог. На консултацијама што се тиче нашег КУД–а «Иван Сењук» жири је стручном руководиоцу Надији Воротњак изрекао веома високе оцене и позитивне критике. Званични резултати Зонске смотре и податак који колективи иду даље, тј. који колективи су остварили пласман на Покрајинску смотру, знаће се када прође још неколико такмичења – смотри.
Покрајинска смотра (Фестивал фолклорних традиција Војводине) требало би да се одржи у септембру ове године у Врбасу.
Изабран нови председник Председништва друштва
На првом заседању Председништва, након годишње скупштине Друштва за неговање украјинске културе „Коломејка“, главни задатак био је избор председника, заменика председника и секретара Председништва. Ана Љаховић, која је до сада била председник Председништва четири године, са два мандата, захвалила се на указаном поверењу и сарадњи свим члановима и одбацила могућност да поново буде изабрана за председника Председништва, због обавеза према породици, послу и Националном савету украјинске националне мањине. Сви су изразили захвалност и речи хвале на њен досадашњи рад.
За новог председника Председништва изабран је културни радник фолклорног ансамбла „Коломејка“ Никола Љаховић. Првобитно је одбијао такав задатак, јер има много обавеза са фолклорним групама, али на крају, на инсистирање других је пристао. То је дискретан начин одавања признања према његовом досадашњем раду, јер његова је заслуга велика што је фолклорни ансамбл достигао високи ниво и постао популаран како у самом месту, тако и много шире.
Заменика председника Председништва представљаће Иван Ворински, који је већ неколико мандата члан Председништва и члан је Националног савета украјинске националне мањине у Србији. За секретара изабрана је Анкица Лукач (Душењко), која је активна у друштву од самог почетка, а на последњој годишњој изборној скупштини изабрана је за члана Председништва.
Новоизабраном руководству Председништва Друштва за неговање украјинске културе „Коломејка“ честитамо и желимо успешан рад!
Превод са украјинског језика: Наташа Пјекни