Пријатељи листа
unr
Украјински национални савет (оснивач листа)
 
grb Republike Srbije
ВладаРепублике Србије
 
grb Vojvodine
Извршно Веће АП Војводине
 
grb Ukrajine
амбасада Украјине у Србији
 
prosvita
Друштво за украјински језик, књижевност и културу "ПРОСВИТА"
 
uvkr
Украјински светски координациони савет
 
uwc

Светски конгрес Украјинаца

 
eku
Европски конгрес Украјинаца
 
kanal 5
5 Kанал
 
duda
Држава Украјина -Дијаспора
 
TANJUG
Nacionalna novinska agencija Srbije
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Година: 9
Број: 102
17. децембар 2013. године
ДОГАЂАЈИ
ОБЕЛЕЖЕН МЕЂУНАРОДНИ ДАН ЉУДСКИХ ПРАВА

УСПОСТАВЉАЊЕ НАЦИОНАЛНОГ МЕХАНИЗМА ЗА ПРАЋЕЊЕ СПРОВОЂЕЊА ПРЕПОРУКА ТЕЛА УН ЗА ЉУДСКА ПРАВА

Канцеларија за људска и мањинска права у сарадњи са канцеларијом Уједињених нација за људска права и Програмом Уједињених нација за развој (УНДП) организовала је 10. децембра конференцију на тему: "Успостављање националног механизма за праћење спровођења препорука тела УН за људска права ". Подршку овом скупу пружио је велики број представника државних институција, амбасада, националних савета националних мањина, међународних организација и организација цивилног друштва.
Конференцију је отворила др. Сузана Пауновић, председница Одбора за социјалну политику и локалне иницијативе СДП Србије и директорка Канцеларије за људска и мањинска права, честитајући Међународни Дан људских права. Пауновићева је подсетила присутне на обавезу Републике Србије да подноси редовне извештаје телима УН, на основу којих добија препоруке у циљу унапређења људских и мањинских права. Почетком 2013. године Република Србија је прошла кроз други циклус Универзалног периодичног прегледа. Једна од препорука коју је савет за људска права УН упутио и која је прихваћена од стране Републике Србије, односила се на успостављање механизма за праћење препорука, како би се пратила примена и утицај политика и усвојених мера са циљем промовисања једнакости права и недискриминације свих граћана, истакла је Пауновићева.
Као најслабија карика у овом процесу, како је истакла, оцењена је она која се односи на праћење поступања по препорукама међународних тела. Тим поводом Канцеларија за људска и мањинска права у сарадњи са релевантним министарствима и уз подршку УН у Србији, дефинисала је предлог модела за праћење наведених препорука који је на Конференцији представљен и који ће бити ​​предат на усвајање Влади Републике Србије.
Без адекватног и ефикасног система праћења поступања по препорукама, не може постојати ни тзв. Комуникацијски круг, који би морао постојати у свим фазама од овог процеса - како у фази припрема и подношења извештаја, остваривања ефикасне комуникације између релевантних домаћих актера, транспарентног и прегледног евидентирања и прегледа добијених препорука, одређивања конкретних задатака у имплементацији тих препорука, али и шире гледано - у систему имплементације политика који се односе на људска и мањинска права, указала је Пауновићева.
Након анализе сличних механизама и искустава других земаља и консултација са државним институцијама и цивилним друштвом, предложено је да се формира међуресорно тело Владе Србије, то јест Савет за праћење и реализацију препорука, рекла је Пауновићева.
Савет би чинили високи званичници министарстава, уз могућност да на састанцима учествују представници независних институција и надлежних скупштинских одбора, рекла је Пауновићева.

Конференција у Београду

Тим телом председавао би министар правде, а чинили би га министри или државни секретари министарстава унутрашњих послова, просвете, здравља, спољних послова, рада и запошљавања, као и директори или заменици директора Канцеларије за европске интеграције и Канцеларије за људска и мањинска права.
Сви заинтересовани могу до краја децембра да доставе мишљења о предлогу модела, да би механизам могао да буде успостављен почетком наредне године.

РС

САРАДЊА ДВА ОДБОРА

ЗАЈЕДНИЧКИ САСТАНАК ОДБОРА ЗА ИНФОРМИСАЊЕ СКУПШТИНА СРБИЈЕ И ВОЈВОДИНЕ

Одбори за информисање скупштина Србије и Војводине 9. децембра 2013.године одржали су заједнички састанак на којем су расправљали о закључцима које је Покрајински одбор донео у вези с положајем РТВ у предлогу закона о јавним сервисима.
На седници којом су председавали председници два одбора, Весна Марјановић и Душан Јаковљев, договорена је будућа сарадња ових скупштинских радних тела и заједнички рад на размени мишљења, ставова и закључака како поводом Предлога закона о јавним медијским сервисима, који би ускоро требало да буде завршен и упућен у скупштинску процедуру, тако и по другим питањима која су у домену надлежности и рада ових одбора.



            Чланови одбора заједнички су размотрили и дискутовали о Закључцима које је поводом нацрта предлога закона о јавним сервисима донео Одбор за информисање и доставио их Одбору за културу и информисање Народне скупштине, а који гласе: да за директора РТВ може бити именовано лице с пет година искуства у руководећим пословима, да чланове Програмског савета бира УО на предлог Скупштине АПВ, да РТВ припада 25 одсто укупног буџета за јавне сервисе, потом да ЈП „Емисиона техника и везе” преузме запослене с РТВ који раде у том сектору те да се владе Србије и Војводине обавежу на то да ће у року од две године обновити објекте за јавне сервисе.
Два одбора договорила су се да, по објављивању предлога закона о јавним сервисима, одрже још један састанак на којем би евентуално били усаглашени ставови о деловима закона који се тичу РТВ.
Такође, одбори ће убудуће редовно размењивати информације о томе шта планирају да разматрају на дневном реду својих седница и по потреби заказивати заједничке седнице на којима ће разматрати теме од заједничког интереса. Чланови ресорних одбора две скупштине оценили су на састанку да ће заједнички рад бити ефиксанији вид доприноса доношењу добрих законских решења и решавању постојећих проблема.

РС

КУД „ИВАН СЕЊУК“ НАСТУПИЛО У ПРОГРАМУ ОБЕЛЕЖАВАЊА МЕЂУНАРОДНОГ ДАНА ТОЛЕРАНЦИЈЕ

            23. новембра 2013. године у Дому културе Обровац, општина Бачка Паланка одржан је концерт Толеранције у организацији Удружења „Центар за развој - БП“.
Циљ одржавања концерта је обележавање Међународног дана толеранције, развијање духа толеранције и међусобног уважавања, промоција културних вредности народа и националних заједница који живе на просторима АП Војводине.
У концерту су учествовали фолклорни ансамбл КУД ,,Иван Сењук“, стручни руководилац Јозо Сапун.
У концерту су још учествовали: „Актив жена Пивнице“ из Пивница, КУД „Фекетић“ из Фекетића, КУД „Вечера Шандор“ из Бачке Паланке, Друштво Рома „Чараин“ из Товаришева и КУД „Светозар Марковић“ из Обровца.

Филип Пронек

СВЕЦИ НАШЕГ НАРОДА

ДАН СВЕТОГ НИКОЛЕ ЧУДОТВОРЦА

19. децембар је Дан Светог Николе Чудотворца.
Свети Никола слави се у свим нашим срединама. Деца, која изучавају украјински језик заједно са својим наставницима припремају за овај дан празнични програм, а Свети Никола их увек награђује лепим даровима. Пакетиће за све ученике, који похађају предмет украјински језик са елементима националне културе, обезбедио је Нацонални савет украјинске националне мањине.
Свети Никола је добротвор, заштитник је путника и морепловаца и један је од најчешће слављених Светаца на целом свету.
Свети Никола, који је живео у периоду од III-IV века, слави се као велики савезник Божији, и зато га у народу зову и Божији Савезник Никола. Свети Никола се родио око 280. године у граду Патари у Малој Азији у време владавине  римског цара Валеријана. Његови родитељи били су хришћани – Теофан и Нона.
Св. Никола је изабран за архиепископа свог родног града Мира у Ликији. Отуда потиче и назив Свети Никола Мирликијски.
Свети Никола сматран је „заштитником свих, утешником свих ожалошћених, покровитељем свих несрећних, побожнима подршка, верницима поборник“.
Током ходочашћа у Јерусалим, Св. Никола на захтев безнадежних пролазника молитвом је умирио узбуркано море.
Обраћали су му се не само верници, већ и пагани, а светитељ је свима пружио своју несебичну чудотворну помоћ, који су то од њега тражили. У спасењу од физичких невоља утицао је на покајање грехова и жеље за бољим животом.
За време свог земаљског живота учинио је толико много добрих дела у част Божије славе, да их је немогуће све набројати.
Свети Никола преминуо је средином IV века у дубокој старости. По црквеном предању, мошти свеца изузетно су очуване и из њих непрестано избија свето миро, којим се излечио безброј људи. У 1087. години мошти Св. Николе пренесене су у италијански град Бари, где се и данас налазе.
Хришћани верују, да и данас Св. Никола ствара многа чуда, како би помогао онима, који му се моле. Али највише се овом празнику радују деца, јер током ноћи уочи Св. Николе послушна деца добијају поклоне од Свеца.

О. Стећук

БОЖИЋНИ ОБИЧАЈИ КОД УКРАЈИНАЦА

ВЕРТЕПИ О БОЖИЋУ

Божићни обичаји у свету разликују се од поднебља до поднебља, а сваки народ је унео властиту традицију у празник који прославља рођењe Исуса Христа. Неизоставни део божићних обичаја код Украјинаца некад је био вертеп.
Вертеп је црквена драма са библијском новозаветном темом рођења Исуса Христа у Витлејему посвећена најрадоснијем хришћанском празнику – Божићу. Код Украјинаца приказивана је као сложена позоришна представа, коју су најчешће као глумци и аниматори изводили ђаци, момци и деца са елементима луткарске сцене. 

Вертеп у извођењу дечјег позоришта из Украјине

Често се вертепска представа изводила као народно приказање уочи Св. Николе и Бадње вечери. Костимирани и маскирани ђаци, момци и деца уочи Бадњег дана иду од куће до куће, честитају празник и певају пригодне песме о Христовом рођењу,  представљајући својеврсни библијски театар као кућно обредно позориште. Као награду од домаћина најчешће добијају слаткише, паре и пиће.
Када уђу у кућу, вертепаши поје Божићне песме изводећи истовремено представу. Затим три краља изговоре своје орације, након чега заједно отпевају Божићну песму, чиме се и завршава први сакрални чин те представе. Други део има хумористично-сатиричан садржај, те му је основни циљ да забави гледаоце.
Реч вертеп потиче од јеврејске речи “вертеп”, што значи пећина, која се усталила у црквенословенском језику, па је одатле и добијен назив вертепи.
            Некада је вертеп био неизоставни део Божића. У садашње време овај леп обичај је забoрављен. 

Р.С

УКРАЈИНСКА ПОЕЗИЈА
ПРВИ УКРАЈИНСКИ ПЕСНИК- ЛИРИЧАР ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЈ

5. децембра 1878.г - 22. јула 1944.г

            Олександр Іванович Кандиба (псеудоним – Олександр Олесь) – рођен је 5. децембра 1878. године, у селу Билопиљја (данашња Сумска област). Завршио је Харковски ветеринарски факултет (1902). Прва збирка Са тугом се радост загрли, која је 1907. године објављена у Петербургу, обележила је почетак новог раздобља украјинске поезије, као и појаву првог украјинског песника-лиричара.
Први пут украјинска интимна лирика није била спутана романтичарском тежњом да се имитира народно-песнички израз или народњачком тенденциозношћу која је избегавала субјективну лирику расположења.        Украјински песнички дискурс био је попуњен новим лирским узором – романсом, преузетом из споменарске, студентске, интелигенцијске поезије која је била ван интересовања народњаштва.
Олександр Олесј брани отворени естетизам својих песама и оријентацију на наивно и непосредно преношење утисака од природе, својствено неоромантизму, као и његову симболичност.
Друга збирка Песме изашла је у Петербургу 1909. године. Године 1914. излазе збирке Дела и Драмски етиди.

После револуције песник емигрира. Збирке У туђини (1920) и Коме да проповедам своју тугу (1931) прожете су тугом за домовином.
Умро је 22. јула 1944. године у Прагу.
Превођен је на српски: Хризантеме; Три момента; Ха-ха, које је превео Р. Пајковић, Антологија украјинске поезије, Београд, 1979.



Дом у којем живео Олександар Олесј
О. С.