Београд/Беч, 21. фебруар 2007. године – Државни преговарачки тим за разговоре о будућем статусу Косова и Метохије одбацио је данас, на почетку нове рунде преговора у Бечу, све одредбе плана специјалног изасланика УН за статус Космета Мартија Ахтисарија које су у супротности с територијалним интегритетом и суверенитетом Србије.
У саопштењу државног преговарачког тима наводи се да су у уводном излагању координатори преговарачког тима Леон Којен и Слободан Самарџић истакли да само решење које је резултат преговора, без вештачких рокова, може водити правом договору и регионалној стабилности на Балкану.
Којен и Самарџић су још једном нагласили чврсту посвећеност тражењу одрживог компромиса и мирног решења српско–албанског конфликта, који је кључно питање које утиче на укупну политику и стабилност региона.
Они су истовремено поздравили могућност коју је нашем тиму понудио УНОСЕК у смислу учешћа на консултацијама о Ахтисаријевом предлогу за решење статуса Космета и додали да преговарачки тим Србије жели да у томе активно и конструктивно учествује.
У саопштењу се истиче да ће наш тим представити став Србије по свим аспектима Ахтисаријевог плана, а посебно на главни текст о општим принципима који садржи идеје и решења о којима није довољно дискутовано или која уопште нису разматрана за време процеса решавања статуса.
Током разговора у Бечу 21 фебруара делегација Србије је представила алтернативна решења базирана на идеји међународно гарантоване суштинске аутономије Космета у оквиру Србије.
За Србију неприхватљива независност Косова и Метохије
Беч, 21. фебруар 2007. године - Координатор државног тима за преговоре о будућем статусу Косова и Метохије Леон Којен изјавио је вечерас да су ставови Београда, с једне стране, и ставови садржани у предлогу изасланика УН Мартија Ахтисарија, као и ставови косовске делегације, с друге стране, веома удаљени кад је реч о будућем статусу покрајине.
Којен је на конференцији за новинаре, на крају првог дана нове рунде преговора у Бечу о статусу Косова и Метохије, поновио да је Ахтисаријев предлог неприхватљив за Србију по главном питању, а то је независност Космета, и да је јасно да се у њему мисли на независност покрајине иако се тај појам не користи.
Према његовим речима, Београд Косову нуди суштинску аутономију унутар Србије и не може да прихвати никакву независност због чега је београдска делегација данас одбацила све одредбе из Ахтисаријевог документа које воде независности или имају везе са самосталношћу.
Други координатор државног преговарачког тима Слободан Самарџић поновио је да је Београд и раније инсистирао на преговорима о статусу, уз напомену да је одржана само једна седница о овом питању, 24. јула прошле године.
У суштини, преговора о овом најважнијем питању није ни било нагласио је Самарџић и додао да је задатак Ахтисарија и његовог тима био да подстакну разговоре на ту тему.
Он је навео да је изасланик УН данас покушао да организује преговоре о статусу, уз оцену да је сада за то касно, јер су Београд и Приштина добили документ који има правне формулације.
Ускоро ће ово питање доспети пред компетентно тело, а то је Савет безбедности УН, где ћемо видети како ће се наставити, рекао је Самарџић и напоменуо да Ахтисаријев мандат није да изради коначне документе, већ да преда предлог. |