Українска
1
Пријатељи листа
unr
Украјински национални савет (оснивач листа)
 
grb Republike Srbije
Влада Препублике Србије
 
grb Vojvodine
t
Извршно Веће АП Војводине
 
grb Ukrajine
амбасада Украјине у Србији
 
prosvita
Друштво за украјински језик, књижевност и културу "ПРОСВИТА"
 
uvkr
Украјински светски координациони савет
 
uwc
Светски конгрес Украјинаца
 
eku
Европски конгрес Украјинаца
 
5 kanal
5 Kанал
ПОЛИТИКА - СРБИЈА
СРБИЈА – ЕВРОПСКА УНИЈА

Србија непопустљива у залагању да се поштују Повеља УН и принципи међународног права

У Београду је 7 фебруара боравила тројица високих представника Европске Уније. Председник владе Пепублике Србије др Војислав Коштуница је на конференцији за новинаре одржаној након сусрета са тројком ЕУ - министром иностраних послова Немачке Франк-Валтером Штајнмајером, високим представником ЕУ за спољну политику и безбедност Хавијером Соланом и комесаром за проширење Уније Олијем Реном, рекао да је данашњи разговор био фокусиран на будући статус Космета, али и европске интеграције Србије, при чему је поновљено чврсто опредељење наше земље да настави пут ка Европи.
Он је навео да је, с обзиром на то да је пре неколико дана Београду представљен предлог будућег статуса Косова и Метохије специјалног изасланика УН Мартија Ахтисарија, изнео прве оцене и анализе овог документа са којим ће се, за неколико дана, суочити и Скупштина Србије када, након сазивања, да оцену документа, мандат за преговоре и формира преговарачки тим. 
Председник Владе Србије је објаснио да је предлог будућег статуса Космета уследио после преговора који су се одвијали у Бечу протекле године и то заправо само на једној јединој седници, која је одржана 24. јула, када је било прилике да се дотакне питање будућег статуса Косова.
Предлог Ахтисарија, посматран у целини, али и када је реч о анексима, показује да највећи део српских захтева није прихваћен, оценио је Коштуница, уз напомену да први део предлога, који се односи на будући статус Космета, не произлази из разговора који су у Бечу вођени.
Штајнмајер је нагласио да решавање косметског питања није лако, али да ЕУ сматра да Ахтисаријев предлог ствара добру основу за даљи разговор. 
Такође, како је додао, Унија је обрадована тиме што су на недавно одржаним изборима у Србији странке демократске оријентације добиле двотрећинску већину, уз оцену да то носи велику одговорност, али и обавезу да се настави са учвршћивањем правне државе и са демократским реформама у Србији.
У том смислу, ЕУ очекује да ће у Србији брзо бити успостављена демократска влада и сазван нови парламент, при чему Унија искрено подржава настојања Србије да настави путем европских интеграција, нагласио је министар иностраних послова Немачке. 
Србија се налази у важном историјском тренутку у којем јој предстоји доношење неколико важних одлука, оценио је он и још једном указао на то да ЕУ сматра да Србија припада Европи.
Солана је истакао спремност Уније да са Србијом настави преговоре о Споразуму о стабилизацији и придруживању, уз напомену да је за то неопходно што пре формирати нову демократску владу у Србији. Он је навео да је о томе било речи и у данашњем разговору са Коштуницом, при чему је изразио задовољство тиме што је и председник Владе Србије истакао спремност и решеност да се на формирању парламента и нове владе интензивно ради и да се то реши што пре.

Оли Рен је указао на важност наставка преговора о Споразуму о стабилизацији и придруживању, а у том контексту и на важност формирања парламента и нове владе, која ће бити подједнако посвећена циљевима који су најважнији за Србију, а то су пуна сарадња за наставак преговора о придруживању Унији, али и пуна сарадња са Хашким трибуналом.
Он је поновио да Србија има пуну партнерску подршку ЕУ, о чему говори и  састанак у Београду.
пресс
28. Фебруар 2006. године
Број: 18
Година: 3
1