Українска
1
Пријатељи листа
unr
Украјински национални савет (оснивач листа)
 
grb Republike Srbije
Влада Препублике Србије
 
grb Vojvodine
a
Извршно Веће АП Војводине
 
grb Ukrajine
амбасада Украјине у Србији
 
prosvita
Друштво за украјински језик, књижевност и културу "ПРОСВИТА"
 
uvkr
Украјински светски координациони савет
 
uwc

Светски конгрес Украјинаца

 
eku
Европски конгрес Украјинаца
 
kanal 5
5 Kанал
 
duda
Држава Украјина -Дијаспора
 
TANJUG
Nacionalna novinska agencija Srbije
 
ПОЛИТИКА

СРБИЈА И ЕВРОИНТЕГРАЦИЈЕ

Влада чврсто опредељена за интеграцију Србије у ЕУ

Београд, 21. децембар 2007. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је 21 децембра да је убрзана европска интеграција наше земље чврсто опредељење у Влади и кључни елемент заједничког политичког именитеља владајуће коалиције.
Јеремић је у интервјуу за најновије издање недељника "Европа" изразио наду да ће Србија потписати Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ, као и да ће 2008. година бити период у коме ће се учинити наредни институционални корак у процесу европске интеграције, а то је добијање статуса кандидата.
Према његовим речима, добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ један је од најзначајнијих момената на путу ка пуноправном чланству у Европској унији.
Он је рекао да сматра да ће 2008. година бити апсолутно кључна за регион у смислу да ли ћемо успети да искористимо чињеницу да је у овом тренутку преовлађујући став у вези са проширењем ЕУ позитиван.
Наш велики задатак је да искористимо тај сентимент и да учинимо све да "скочимо" на тај политички талас који би нас пренео преко тачака са којих више нема повратка у смислу европске интеграције, истакао је министар и додао да је једна од тачака са којих више нема повратка, на пример, добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ.
Јеремић је оценио да након добијања статуса кандидата више нико не може да постави питање да ли Србији то треба омогућити или не, већ све зависи само од нас, од наше брзине и способности да испунимо прецизно и јасно дефинисане копенхашке критеријуме за чланство у Унији.
Он је указао на то да у Влади постоји заједнички именитељ у вези са безбедносном и одбрамбеном политиком и да се он превасходно односи на наше чврсто опредељење да до краја искористимо све предности нашег чланства у Партнерству за мир и тиме у наредних неколико година јасно учврстимо нашу евроатлантску перспективу.

Taњуг

30. Hoвeмбap 2007. године
Број: 30
Година: 3
1