Українска
1
Пријатељи листа
unr
Украјински национални савет (оснивач листа)
 
grb Republike Srbije
Влада Препублике Србије
 
grb Vojvodine
t
Извршно Веће АП Војводине
 
grb Ukrajine
амбасада Украјине у Србији
 
prosvita
Друштво за украјински језик, књижевност и културу "ПРОСВИТА"
 
uvkr
Украјински светски координациони савет
 
uwc
Светски конгрес Украјинаца
 
eku
Европски конгрес Украјинаца
 
5 kanal
5 Kанал
Политика
ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ У СРБИЈИ

Дана 21 јануара у Србији су одржани парламентарни избори. За 250 посланика у Скупшти Србије надметало се 19 изборних листа странака, партија, коалиција и једна листа групе грађана. Од тог броја било је 6 листа националних мањина. Да би се освојило посланичко место у парламенту, изборна листа је требала да сакупи 5% уписаних бирача, с тим да за листе националних мањина је било довољно 3% бирачког тела у Србији. За изборне листе гласали су и грађани Србије који живе у иностранству. Избори су изведени по пропорционалном систему.
Републичка изборна комисија је 25. јануара објавила званичне резултате парламентарних избора у Републици Србији, према којима је Српска радикална странка освојила 81 мандат, Демократска странка 64, коалиција Демократске странке Србије и Нове Србије 47. Странци Г-17 плус је припало19 мандата, Социјалистичкој партији Србије 16, а коалицији окупљене око Либерално демократске партије 15 посланичких места. Цензус су прешле и 4 листе националних мањина: Демократски савез војвођанских Мађара је освојио 3 посланичка места, коалиција за Санџак 2 а по јено посланичко место су добили Унија Рома, коалиција Албанаца прешевске долине и Ромска партија.
Председник Републичке изборне комисије Михајло Рулић, на конференцији за новинаре је рекао да је Комисија саопштила резултате у законском року, то јест 96 часова после затварања бирачких места 21. јануара. Он је напоменуо да примедбе на ове резултате је могуће уложити у року од 24 часа а Комисија је дужна да их реши у року од 48 часова. Они који ни после тога не буду задовољни са одговором Комисије, могу да се жале Врховном суду Србије.
После објављивања званичних резултата парламентарних избора почеле су званичне консултације о формирању Владе Републике Србије. Сада се очекује да председник Србије Борис Тадић повери мандат политичару који би могао да формира Владу Србије.

Е. Кулеба
31. Јануар 2006. године
Број: 18
Година: 3
1