Отргнуто од заборава. За време совјетске окупације у Украјини снге НКВД и КГБ су ликвидирале педесет милона људи. Копије уникатних докумената, фотографија, личних ствари политичких затвореника и жртава терора, јавности је изложило друштво «Меморијал Васиља Стуса». У Кијеву је 2. јуна 2007.г. отворен Музеј совјетске окупације.
Психички лабилним људима посета Музеју совјетске окупације се не препоручује. Може доћи до снажног емоционалног потреса. Централни штандови су посвећени учинку ликвидација НКВД-а. Лобање са рупама од метака, фрагменти костију, делови одеће, обуће – све што је нађено при ископавању на местима масовних стрељања.
Роман Круцик, председник друштва «Меморијал Васиља Стуса»: Тешко је то чак и назвати правим именом. То су трагови таквог варварства. Може се видети на потиљку лобање по шест рупа од метака. То је рађено са таквом злоћом – садизам је благи израз. А затим, да неби човек оживео, сваку жртву је пробадано копљем у груди».
Централна експозиција има назив «Хроника комунистичке инквизиције». Она обухвата период од 1917. године до распада СССР-а. На штандовима су копије докумената, фотографија, плаката. За прикупљање ових експоната друштву «Меморијал» су помагале сличне руске организације. Међу најинтересантнијим документима је велика карта логорских управа која је направљена за време Берије.
Роман Круцик објашњава: «Било је свега 230 логорских управа. Они су се делиле према делатностима, - шумске, железничке, рударске и сличне послове. Постојала је велика група тајних логора, који се не налазе на овој карти».
Појава отварања музеја са провокативним називом наишла је на различита реаговања друштва. На адресе сарадника одзвањају претње. А на сајт друштва «Меморијал» извршен је хакерски напад. Ипак музеј има и присталица. У књизи утисака они пишу да ова експозиција открива много «белих мрља» из совјетске историје. |